Solin Ekolojik, Şanlıurfa Tarım Fuarı’nda

Şanlıurfa’da düzenlenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarına katıldık.

Organik gübre, orgomineral gübre ve kimyevi gübre üreten Solin Ekolojik Firma Yetkilisi Ferdi Akelma; “Solin ekolojik firmasını biz 2016 yılında Diyarbakır’da kurduk. Organik gübre, orgomineral gübre ve kimyevi gübre çeşitlerini üretmek için yatırım yaptık. Yatırımımızı 2018 yılında tamamlayıp 2019 ocak ayı itibariyle gerçek anlamda satışlarımıza başladık. Şu anda Şanlıurfa Tarım Fuarında tanıtım standımızla beraber satış startını da vermiş bulunuyoruz. Fuara Diyarbakır ilinden katılıyoruz. Şanlıurfa’nın ilgisi sizlerinde gördüğü gibi ilgileri gayet iyi, yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Bölge firması olmamız hasebi ile ayrıca vatandaşlarımız tarafından ilgiyle karşılandık. Bu durum bizi memnun etti. Doğru bir alana yatırım yaptığımızı görme şansımız oldu.

Bizim ürettiğimiz gübreler orgomineral gübre çeşitleri, kimyevi gübre çeşitleri, enpegal grubu dediğimiz gübreler ve organik gübre çeşitleri üretiyoruz. Üretmiş olduğumuz bu ürünler hem hububat dediğimiz tarla bitkilerinde hem de bahçe bitkilerinde ayrıca meyve ağaçlarında kullanılabilen ürünler bunlar. Son teknolojiyle üretmekteyiz biz bu ürünlerimizi. Ürünlerimiz bütün elementlerin birbirine tam şekilde bağlanması sağlanmakta ve bitkinin bunu en iyi şekilde alabileceği forma getirilmektedir. Nano boyutta dediğimiz nanoteknoloji ile üretmekteyiz. Bitkiye uygulandığı zaman etkisini çok kısa sürede gösterebiliyor. Biz bu yatırımı yapmadan önce yaklaşık 4 yıl bir ARGE çalışması yaptık. Bu ARGE çalışmasını da bölgemizdeki ürün çeşitliliğini baz alarak yaptık. Bizim bölgede en çok ekilen ürünler neler işte dediğiniz gibi mısır, pamuk, buğday ve türevleri ekilmektedir.

Biz bu ürünlerde rekolteyi arttırmak için çalışmalar yaptık. Bizim bölgemizde en büyük sorunlarından biri topraktaki organik madde oranının düşük olmasıdır. Biz bunu gördük ve organik madde oranı yüksek ürünler ürettik. Bunların arasında loka dediğimiz sıvı organik gübremiz mevcuttur, tohum kaplamada kullanılan kundak dediğimiz ürünümüz mevcuttur, azot ihtiyacını karşılayacak enhuk adını verdiğimiz ürünümüz mevcuttur. 18 farklı ürün üretmekteyiz. Bunalar genel anlamıyla bizim belirlemiş olduğumuz reçetelerle bayilerimiz ve ziraat mühendislerimizin belirlemiş olduğu reçetelerle kullanıldığında maksimum seviyede verimi getirecektir.

Doğru zamanda doğru gübreyi kullanmak önemlidir. Toprağa ve bitkiye çok fazla gübre vererek çok fazla ürün elde etme anlayışından kurtulmamız gerekiyor. Dünya tamamen akıllı tarıma yönelmiş durumda. Akıllı gübrelerle rekoltemizi arttırabiliriz, daha sağlıklı ürünler yetiştirebiliriz. Bunun içinde biz Solin Ekolojik firmamızı kurduk. Organik gübreler üretiyoruz. Daha sağlıklı nesiller için, daha iyi ürünler için Solin Ekolojik diyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

EnglishTürkçe
X